Kúpacie jazierko

Kúpacie jazierko

Je cenovo dostupné, pretože nemá stavebnú časť ani žiadne technológie. Jeho fungovanie zabezpečuje samotná príroda. Mesačné náklady na prevádzku sú a navždy budú nula.

Enter your quote

Tom Harry

Ako to funguje

Ako to funguje

Živiny si z vody pre svoj rast odčerpávajú vodné rastliny, preto sa ich nedostáva riasam. To je dôvod, prečo sa nedokážu premnožiť. Ďalšie živiny, ktoré sa do jazierka dostanú návevom vo forme peľu a listov padajú na dno, kde vytvárajú sediment (preto sa takéto jazierko nazýva aj sedimentačné).

Konštrukcia

Konštrukcia

Jazierko vznikne tak, že po vybagrovaní jamy a následných drobných úpravách terénu, sa na takto pripravený podklad uloží geotextília a na ňu fólia. Na okraj plávacej časti sa uloží drevený rám a do plytčiny sa uloží riečny štrk, do ktorého sa postupne s napúšťanou vodou, sadia vodné rastlinky.

Čistota vody a údržba

Čistota vody a údržba

Toto sú spojené nádoby – čím viac údržby, tým čistejšia voda. Naše odporúčanie je po zime odstrániť mŕtve časti rastlín a z dna kúpacej časti vysať vytvorený sediment a následne postupovať podľa uváženia a zdravého rozumu. Ak sa jazierko vďaka zanedbanej údržbe dostane do stavu, kedy bude vo vode viac živín, ako dokážu rastlinky spotrebovať na svoj rast, hrozí, že dôjde k premnoženiu rias. Ak nechcete, aby sa vaše jazierko dostalo do takéhoto stavu, ale zároveň nemáte čas, alebo záujem o jeho údržbu, potom je lepšou voľbou prírodný bazén, v ktorom je možné používať robotický vysavač.

Veľkosť a hĺbka

Veľkosť a hĺbka

Ľudia sa nás často pýtajú, prečo to musí byť také veľké a hlboké. Odpoveď na túto otázku je jednoduchá a jasná – aby to fungovalo. Čím väčšia rozloha a čím viac vody, tým bude jazierko teplotne aj biologicky stabilnejšie. Plytčiny jazierko vyhrievajú, hlboká časť v lete zabezpečí, aby sa neprehrievalo. Čím bude teplotne a biologicky stabilnejšie, tým lepšie sa bude dariť rastlinkám a tým menšia bude pravdepodobnosť premnoženia rias. Navyše čím bude jazierko hlbšie, tým menšia bude pravdepodobnosť, že sediment na dne plávacej časti sa pri plávaní rozvíri a zakalí vám vodu. A živiny zostanú tam, kde zostať majú – v sedimente. Minimálny rozmer kúpacieho jazierka je 60m2. Menšie nerobíme, pretože ich funkčnosť by bola otázna. Hĺbka kúpacej časti je minimálne 2,5m. Kúpacia časť tvorí asi ⅓ celkovej rozlohy jazierka.

Život v jazierku

Život v jazierku

V chlórovom bazéne sa človek snaží zabiť všetko živé. S kúpacím jazierkom je to presne naopak. Ono je priam závislé na živote v ňom a okolo neho. Voda je život. Vaše jazierko akoby zázrakom osídlia najrôznejšie rastliny a živočíchy. Voda bude plná planktónu, ktorý sa mimochodom živí aj riasami. A čím väčšia rozmanitosť života takto vznikne, tým krajšie a lepšie fungujúce vaše jazierko bude. Aký počet žiab postupne osídli vaše jazierko, pochopiteľne záleží od lokality a miestnych podmienok. Ak však už dnes viete, že prítomnosť niektorého z týchto prirodzených obyvateľov by vám vadil, potom je zrejmé, že kúpacie jazierko nie je pre vás. V tom prípade vám ako alternatívu chlórového bazéna ponúkame bazén HYDROBALANCE.